Varanasi şehri Hindistan’ın kuzeyinde yer alır ve diğer adı Benares olarak bilinir. Uttar Predaş eyaleti sınırları içerisinde bulunan Varanasi, Hindistan halkı için kutsal sayılan Ganj nehrinin tam kıyısında kurulmuştur.

Varanasi ayrıca Hindistan’ın ruhani şehri olarak anılır ve yedi farklı kutsal şehir arasında en kutsalıdır. Hinduların öldükten sonra yakıldıkları ve küllerinin atıldığı Ganj nehri ile ünlü olan Varanasi, genel yapısıyla da oldukça ilgi çeken bir Asya ülkesinin en önemli şehridir.

Varanasi, Varanasi, Hindistan

Varanasi / Hindistan Ulaşım

Havayolu ile gidilmesi tavsiye edilen Varanasi’ye Türkiye’den aktarmasız uçuşlar bulunmuyor. Bu yüzden öncelikle İstanbul Havalimanı’ndan Delhi Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı’na inilmesi gerekiyor. Indira Gandhi’ye inildikten sonra ise diğer uçuş 1 saat 20 dakika süren bir yolculuk ile Lal Bahadur Shastri Havalimanı’na kadar devam ediyor. Yaklaşık olarak 7 saat süren bu uçuşun bilet fiyatı 3 bin TL civarlarında yer alıyor. Lal Bahadur Shastri Havalimanı şehir merkezinden sadece 25 km uzaklıkta ve taksi ya da servisler ile şehir merkezine geçmek mümkün oluyor.

Varanasi, Varanasi, Hindistan

Varanasi’de şehir içi ulaşım toplu taşıma açısından çok verimli değil. Çok sık olmasa da şehir içinde bir yere gitmek için taksiler kullanılıyor. Ancak ulaşımda asıl kullanılan araçlar “rickshaw” adı verilen ve bisiklet ile yürütülen araçlar. Yavaş gittikleri için şehri yavaştan keşfetmek olası.

Varanasi / Hindistan Hakkında Bilgiler

Varanasi genel olarak bakıldığında Hinduizmin başkenti olarak görülür. Ganj nehri kıyısında konuşlanması turistlerin uğrak yerleri olmasında etkili olmuştur. Yılın her mevsiminde Ganj nehrini görmek isteyen birçok turist şehre akın eder ve en çok merak ettikleri ölü yakma törenlerini yakından izler. Çünkü Varanasi, ölü yakma törenleri ile önemli bir yere sahiptir.

Gece hayatı neredeyse yok denebilecek Varanasi, yıl boyunca düzenlenen festivaller ile ziyaretçilerine kültürlerine ait esintiler yaşatır. Farklı yemek tatlarının yanı sıra daha önce görülmemiş pek çok gelenek yine şehrin ayırt edici özellikler arasında yer alır. Mevsimler arasında sıcaklık farkı oldukça yüksektir. Sıcaklığın 46 dereceye kadar çıktığı zamanlar görülür. Ayrıca yaz aylarında hiç yağmur düşmez ve kurak bir yaz mevsimi ortaya çıkar. Ayrıca kültürel bir zenginliğe sahip olan şehirde en keyifli aktivitelerden biri alışveriş yapmaktır.

Varanasi, Varanasi, Hindistan

Ganj nehri başta olmak üzere birçok gezilecek yere sahip olan Varanasi, ölü yakma törenlerinden tapınaklarına kadar farklı bir kültür sunar. Sizler için aşağıda listelemiş olduğumuz Varanasi gezilecek yerler ve etkinliklere daha yakından bakabilirsiniz.

  • Ölü Yakma Törenleri
  • Aarti Törenleri
  • Ganj Nehri
  • Ghatlar
  • Ramnagar Fort
  • Maymun Tapınağı

Varanasi, Varanasi, Hindistan

Varanasi / Hindistan Konaklama

Şehir konaklama açısından her noktada kalabilme imkanı sunuyor. Uygun fiyata sahip otellerden lüks otellere kadar farklı seçenekler mümkün. Ganj nehri kenarında bulunan otellerin fiyat ve hizmet kalitesi açısından daha yüksek seviyelerde olduğunu söyleyebiliriz. Daha modern oteller ve işletmeler genelde buralarda yer almaktadır. Ancak daha uygun oteller arayanlar için Varuna Bridge ve Nirala Nagar bölgeleri tercih edilebilir. Şehirde konaklama imkanları otel, motel ve hostel olacak şekilde farklı kategorilere ayrılmış ve bu şekilde birçok alternatif sunulmuştur. En popüler konaklama mekanları Ganj nehrinin kıyılarında yer almaktadır.