Belmopon/Belize, şehrin gürültüsünden bıktım. Uzaklara kaçmak istiyorum. Sessiz sakin bir yerde kafamı dinlemeye ihtiyacım var diyenler için harika bir tatil seçeneğidir. Belmopon/Belize yurt dışında çıkabileceğiniz oldukça farklı bir tatil seçeneği olarak karşınıza çıkıyor. Dağların, ovaların ve nehirlerin bulunduğu dingin bir yer. Fakat bu zamanda böyle bir yer kaldı mı? Her yer kalabalık, her yerde gürültü. Nereye gideyim ben diyenlerdenseniz eğer bugün sizlere tanıtımını yapacağımız Belize’nin başkenti Belmapon ’u sizlere tavsiye ederiz.

Belize küçük bir ülkedir. Kuzeyinde ovaları güneyinde dağları ve ormanları ile işte aradığınız yer tam olarak burasıdır. Belize’nin başkenti olan Belmopon/Belize ayrıca dünyanın en küçük başkenti olma unvanını da taşır. Doğa harikası mis gibi havasıyla gerçekten dinlenilecek bir yerdir. Şimdi sizlere burası nasıl bir yer? Belmopon/Belize’ye nasıl gidiliyor? Eğer buraya gitmeye karar verirseniz nerelerde konaklayabilirsiniz? Bu soruların cevabını anlatmaya başlayalım.

Belmopon, Belmopon Gezi Rehberi / Belize

Belmopon/Belize Ulaşım

Türkiye vatandaşlarının vizeden muaf olduğu bir ülkeye, direkt uçuş bulunmamaktadır. Önce Küstün ya da New York’a gidip oradan aktarma gerekmektedir. Buralardan Belize City’nin kent merkezine 13 kilometre kuzeybatısında yer alan Philip S.W Goldson uluslararası Hava limanı’na varabilir ve servisler yoluyla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Belmopon, Belmopon Gezi Rehberi / Belize

Belmopon Belize Hakkında Bilgiler

Dermaform 1970 senesinden beri Belize’nin başkentidir. Belize’nin eski başkenti Belce City ‘nin 1961’de ki kasırga sonucunda yerle bir olması nedeniyle korunaklı bir yer olan Belmopan ülkenin başkenti ilan edilmiştir. Belmapon’un nüfusu 22.500 kişidir. Burası deniz seviyesinden yüksekte yer almaktadır. Pine Ridge Dağı eteklerinde Belize Nehri vadisinde bulunanbu şehir sakin bir yerdir. Binaları oldukça sade ve gösterişsiz yapılardır. Belmopan dünyanın en küçük başkentidir. Belize’nin sembolü haline gelen siyah orkideleri burada da görmeniz mümkündür. Ülke genelinde 300 Orkide çeşidi bulunmaktadır.

Belmopon, Belmopon Gezi Rehberi / Belize

Belmopon’da yapılacak pek fazla aktivite yoktur. Dinlenme amaçlı tatiller için ziyaret edilecek yerlerin başında gelir. İnanın buraya yapacağınız yolculuktan sonra bedeninizin dinlendiğini, ruhunuzun huzur bulduğunu, kafanızın boşaldığını bedenen ve ruhen yepyeni bir insan olduğunuzu hissedeceksiniz.

Belmopon, Belmopon Gezi Rehberi / Belize

Belmapon’da yapacağınız aktivitelerin başında Belize Nehrinde düzenlenen treking gelmektedir. Adrenalin tutkunları için kaçırılmaması gerekmektedir. Belize Archives Deparmet Belmopan ’daki deprem arşivleri ile kurulmuş bir müzedir. Ayrıca burada çevre köylere ve kasabalara yapılan turlara da katılabilirsiniz. Belmapon (Belize)de gece hayatı kültürü yoktur ve sokakları sakindir. Gece gezmeleri için bulabileceğiniz yerler sadece otellerin varlığıdır. Bu şehirde alışverişte Belize’ de yapılan hediyelik eşyalar ve yiyeceklerden ibarettir.

Angelus Presde şehre ait bulabileceğiniz, bayrak biblo, harita ve kitapların satıldığı önemli merkezdir. Dermapen, o kadar sakin bir şehirdir ki burada ister gece, ister gündüz günün her saatinde güvenli bir şekilde dolaşabilirsiniz. Zaten o kadar küçük bir şehirdir ki, yürüyerek şehir turu bile yapabilirsiniz. Eğer Doğa tutkunu biriyseniz; Blue Hole Ulusal parkı, St Hermos Mağrası,Nohoch CheenPine Ridge orman koruma alanlarını gezebilirsiniz. Yerel özellikli yerleri görmek isteyenlerden iseniz ; Barkuedier Waterfall, George Price Barış ve Gelişme Merkezi, 96 Orhicd Garden, Isidora Beaton çok amaçlı Stadı ve Belize hayvanat bahçesini sizlere tavsiye ederiz.

Belmopon/Belize Konaklama

Belmopon’da toplam 20 adet otel vardır. Bu otellere eğer internet üzerinden rezervasyon yaptırdıysanız sizlere  indirim seçenekleri sunmaktadırlar. Eğer burma pembe dizeye geldiyseniz ve konaklamak için bir yer arıyorsanız işte size burada birkaç otel adı:

  • Sleeping Giant RainForest Lodge
  • Dream Volley Belize
  • King Bed Resord
  • Jaguar Greek
  • Ian Andersons Caues
  • Brach Adventure Co
  • Yim Song
  • Belize Jungle Dome
  • Banana Bank Lordge
  • Bullfrog Inn

Belmopon, Belmopon Gezi Rehberi / Belize

Bu oteller sınırlı kapasitelere sahiptir.

Bu nedenle Belmopon’a gelmeden önce rezervasyon yaptırırsanız, ziyaretiniz sırasında konaklama yeri bulabilmek için sıkıntı çekmezsiniz.