Pamukkale / Denizli kelimenin tam anlamıyla bir doğa harikası, cennetin bir parçası, şahane manzarası ile insanı alıp hayal dünyasında sürükleyen bir yer diyebiliriz. Burası öyle bir yer ki gerçekten insan bakmaya doyamıyor. Böyle bir doğal güzellik ancak o ülkeye bir lütuf olarak sunulmuştur. Şu anda kelimelerin tam anlamıyla bittiği yerdeyiz. İnanın bu doğa harikası anlatılmaz ancak yaşanır. Gitmeye karar verirseniz bu cennet bizim ülkemizde. Ege’ nin güzel şehri Denizli’de.Evet, tahmin ettiğiniz gibi burası Pamukkale / Denizli. Dünyanın en güzel doğa harikalarından biri olan Pamukkale / Denizli’ nin ülkemizde bulunması bizim gezip görmemiz için büyük bir kolaylık. Bakalım Pamukkale / Denizli ye nasıl gidiliyor? Burası nasıl bir yer ve bu cennete gittiğinizde nerelerde konaklıya bilirsiniz? Bugünkü yazımızda bunları sizin için araştırdık.

Pamukkale / Denizli, Pamukkale Gezi Rehberi / Türkiye

Pamukkale / Denizli / Türkiye Ulaşım

Pamukkale’ ye hava yolu, kara yolu ve tren yolu ile ulaşabilirsiniz. İstediğiniz seçeneği kullanarak bu cennete rahatlıkla varabilirsiniz. Otogarlardan her 20 dakikada bir Pamukkale / Denizli’ ye kalkan otobüsler bulabilirsiniz. İsterseniz kendi özel aracınızla da buraya gidebilirsiniz. Hava yolu ile gitmeyi tercih ederseniz Ankara’dan aktarmalı olarak İstanbul’dan ise direkt uçuşlar bulunmaktadır. Hava yolu ile Denizli merkeze yaklaşık 45 dakika gibi bir sürede varabilirsiniz. İstanbul’dan 633 İzmir’den 221 Ankara’dan 488 kilometre yol alarak kara yolu ile de buraya gidebilirsiniz. Kara yolu ile yaklaşık 9 saatlik bir yolculuk yaparak Pamukkale’ ye varabilirsiniz.

Pamukkale / Denizli, Pamukkale Gezi Rehberi / Türkiye

Pamukkale / Türkiye Hakkında Bilgiler

Anadolu Yarım adası’ nın güneybatısında Ege İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinin arasında yer alır. Pamukkale, Denizli merkezden 18 kilometre uzaklıktadır. Burası doğal bir sit alanıdır. Türkiye’de doğa ile tarihin buluştuğu birçok noktadan ilk sıralarda yer alanıdır.

Dünyadaki hem doğal hem de kültürel özellikleri ile UNESCO Dünya Merkezi listesine girmiştir. Pamukkale / Denizli travertenleri suyunda karbonat bulunduğundan bembeyazdır. Çal dağlarından gelen ve kalsiyum oksit içeren suların oluşturduğu bu beyazlık benzersiz bir manzara oluşturur. Türkiye’ nin en önemli turizm merkezidir. Bu cennet köşe yılın dört mevsimi ziyarete uygundur. Ilıman iklimi ziyaretçilerin memnun eder. Burada bulunan birçok kaplıcalı otel de ziyaretçi sayısının artmasına nedendir.

Pamukkale / Denizli, Pamukkale Gezi Rehberi / Türkiye

Pamukkale / Denizli de güzel manzara ve bu bembeyaz sularının dışında gezip görmeniz gereken birçok tarihi yerde vardır. Hiyarapolis Antik Kenti, Yeşildere Şelalesi, Keloğlan Mağarası ve Kırmızı Suda buraya gittiğinizde gezip görmeniz gereken yerler listesinde yer almalıdır.

Yeryüzünde bulunan doğal güzelliklerden payını büyük bir parça almış olan Pamukkale / Denizli fazlasıyla doğal ve fazlası ile güzeldir. Burada bulunan Antik Kent’in içinde ana cadde şifalı su havuzları ile kaplıdır. Antik tiyatrolar Apollon Tapınağı, çeşmeler, kiliseler ve metropoller yer almaktadır. Ayrıca İncil’de adı geçen diğer bir antik kent Leidikya Antik Kenti de Denizli’de bulunmaktadır.

Pamukkale / Denizli, Pamukkale Gezi Rehberi / Türkiye

Pools at sunset, Pamukkale, UNESCO World Heritage Site, Anatolia, Turkey, Asia Minor

Pamukkale / Denizli’ yi gezerken hem tarihin sayfaları arasında yolculuk yapmış hem de doğal güzelliklerin tadına varmış olursunuz. Yine burada bulunan bir diğer Antik Kent Aydın sınırına yakın olan Afrodisios’ tur. Gerçekten kendinizde bu cennet manzara ve ılık sulardan ayrılma gücünü bulursanız mutlaka bu tarihi eserleri de gezin deriz.

Pamukkale / Türkiye Konaklama

Kelimenin tam anlamıyla bu cennet bahçesine gezmek için Denizli’de iseniz ve kalacak bir yer arıyorsanız işte size birkaç tavsiye;

Aspawa Hotel Pamukkale: Pamukkale’ ye çok yakın bir yerdedir. Açık yüzme havuzu ve konforlu odaları ile ziyaretçileri memnun eder.

Ayapam Hotel: Yüzme havuzu, termal hamamı, saunası, konforlu odaları ve temiz banyoları ile çok talep gören oteller arasındadır.

Pamukkale / Denizli, Pamukkale Gezi Rehberi / Türkiye

Hotel Şahin Pamukkale: Şahane Pamukkale manzaralı odaları, temiz banyoları ve güler yüzlü personeli ile birçok ziyaretçi ağırlayan konaklama merkezlerindendir.

Tropolis Hotel: Kapalı ve açık yüzme havuzu, SPA ve bakım merkezi, yöresel yemeklerin sunulduğu restoranı ile en çok talep gören oteller arasında yerini korur.