Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en küçük illerinden birisi olan Bilecik, Marmara Bölgesi’nin güneydoğusunda yer almaktadır. Bulunduğu konumu itibari ile hızla büyüyen şehirlerden birisi olarak göze çarpmaktadır. Haritada komşusu olduğu illere bir kapı gibi görünen Bilecik, aynı zamanda yeryüzü bitki ötrüsünün ve iklimin değişiklik gösterdiği bir geçiş noktasıdır. Tarihinde Belekome ve Agrilion olarakta anılan şehir, eski zamanlarda dorukların boğaz yeri olarakta anılmaktadır.

Bilecik, Bilecik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilecik şehrinin coğrafi konumu bir kenara bırakacak olursak tarihi değerleri açısından da önemli bir yere sahiptir.antik çağlardan bu yana pek çok uygarlığın evi olan şehrin sınırları içerisinde, Osmanlı Devleti’nin temellerinin yer aldığı, İnönü Savaşları’nın gerçekleştiği ve Söğüt bölgesinin yer aldığı Bozüyük Bölgesi yer almakatdır. Bilecik’te meydana gelen bu iki büyük olay, şehrin kuruluş ve kurtuluşunun simgesi olarak söylenmesini sağlamıştır. Sakarya şehrinin çevresinde büyüyen bir kent olan Bilecik’in göze çarpan en doğal güzellikleri mesire alanları, geniş ormanları ve dereleridir. Verimli topraklarında bir çok ürün yetiştiren Bilecik Şehri, nar üretiminde birinci sırada yer almaktadır.

Bilecik Gezilecek Yerler Hakkında

Geçmişi M.Ö 3000’li yıllara kadar dayanan şehir, Antik Çağlar’dan günümüze gelene kadar bünyesinde birçok medeniyeti barındırmıştır. Osmanlı Devleti’nin doğduğu yer olarak bilinen şehride bu sebepten dolayı en çok Osmanlı Devleti’ne ait izler görülmektedir. Görülmesi gereken bazı tarihi yerler ve doğal güzellikler şehri merkezinde, bazıları ise civarında bulunan ilçelerde bulunduğundan şehri bir gün içerisinde gezmek pek mümkün değildir. Şehride gezilecek önemli yerlere bakacak olursak;

Bilecik, Bilecik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şeyh Edebali Türbesi

Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu olarak bilinen Şeyh Edebali türbesi Orhan Gazi tarafından inşa ettirilmiştir. Kubbe’nin orjinali işgal zamanlarından büyük hasarlar almasından dolayı türbenin üzeri kiremit çatı ile kapatılmıştır. Şeyh Edebali’nin ve akrabalarının bulunduğu odada yedi büyük ve dört küçük sanduka yer almaktadır. Bu odanın tavan kısmı kubbe bölümünden farklı olarak, dikdörtgen şeklindedir. Ayrıca türbenin içerisinde misafirhane ve mescid olarak kullanılan iki oda daha vardır.

Bilecik, Bilecik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

Bilecik’in Söğüt ilçesinde yer alan müzenin hangi yıllarda yapıldığı bilinmemekle birlikte 1900’lü yıllarda belediye başkanı olan Memiş Ağa tarafından ‘’sargı evi’’ olarak yapıldığı öngörülmektedir. Bu ismin günümüzdeki anlamı ile karşılartırma yapılacak olursa, o zamanların dispanseri olarak faaliyet gösterdiği düşünülmektedir. Müze’nin ahşap işçiliği en çok dikkat çeken güzelliklerinden birisidir. Ahşap kırma çatısı bulunan bu eser yine alaturka kiremitlerle kaplı olmasından dolayı tarihi bir atmosfer sergilemektedir. Eski Türk Evi mimarisi ile restore edilen müze, 2001 yılında ziyarete açılmıştır. Müze’de Yörüklere ait eserler ve eşyaların sergilenmesinin yanında, Bizans, Roma ve Osmanlı zamanlarına ait eserlerinde sergilendiği bir müzedir.

Bilecik, Bilecik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kömürsuyu Yaylası 

Kömürsu Yaylası, Bozüyük ilçesine 28 kilometre uzaklıkta yer almakatadır. Bilecik şehrinin en ünlü yaylası olarak bilinmektedir. 90 hektarlık bir alana sahip olan ve 1700 metre yükseklikte bulunan yaylada, karaçam, ardıç, köknar, kayın, kavak ağaçları, türlü çiçekler ve yemyeşil çimenlerle kaplı muhteşem bir birki örtüsü vardır. Yayalada tam olarak dört tane kaynak suyu akmaktadır. Şimdilerde trekking turizimi ve yayla olarak kullanılan bu doğa harikası ileride yapılacak düzenlemeler ile bir kış turizim merkezi haline getirilmesi düşünülmektedir.

Bilecik, Bilecik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilecik Ulaşım Bilgileri

Şehrin kısaca ulaşım bilgilerinden bahsedecek olursak, şehri için ulaşım sağlamak için minibüsler kullanılmaktadır. Şehirde aktif olarak yedi tane özel hakl otobüsü hattı bulunmaktadır. Bu hatlar birden yediye kadar sıralanarak Bilecik şehir çevresindeki ilçelere dağılmış bir şekilde hizmet sunmaktadır. Minibüslerin çalışma saatleri ise sabah 07:00 ile akşam22:00 arasıdır. Kimi zaman bazı hatlarında gece 00:00’a kadar çalılştığıda olmaktadır.