Şöyle 2000 yıl önceden kalma antik taşları görmeye ne dersiniz? O günlerden bu günlere tarihte bir yolculuk yapmak ister misiniz? Bu dünyada görülmesi gereken yerlerden birisi Callanish Taşları/İskoçya’ dır. Eğer dikkatinizi çekti ise bilim insanlarına bile gizemli gelen antik taşların yakın geçmişimize kadar sırları çözülememişti.

Günümüzde ise bu sıralar yavaş yavaş ortaya çıktı. Gezmeyi tabii ki istiyorum ama burası nerede diye düşünüyorsanız söyleyelim. Bu gizemli antik taşlar Callanish Taşları/İskoçya ‘da.

Yurtdışına çıkacak zamanınız varsa ve bütçeniz de uygunsa dünyanın ilginç köşelerinden biri olan bu yeri görmenizi tavsiye ediyoruz. Kararınızı verdiyseniz bakalım Callanish Taşları/İskoçya’ ya Türkiye’den nasıl gidiliyor? Burası nasıl bir yer? Buraya gidip bu taşları yerinde görmeye karar verirsem nerelerde konaklayabilirim? diye düşünmeyin. Biz bu soruları sizler için araştırdık. Cevapları öğrenmek için yazımızın ilerleyen satırlarını okuyun lütfen.

Callanish Taşları/İskoçya, Callanish Taşları Gezi Rehberi / İskoçya

Callanish Taşları/İskoçya Ulaşım

Türkiye’den İskoçya’ya havayolu ile gitmek isterseniz direkt uçuş yoktur. Glasgow International Airport(GLA),Edinburgh Havalimanı ya da Alberden Havaalanı’nı kullanabilirsiniz. Bununla beraber İngiltere üzerinden İskoçya’ya pek çok yerel uçuş vardır. Bu size yolculuğun biraz daha hesaplı olmasını sağlar. Eğer karayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız İskoç demir yolları ile birleşen İngiltere demiryolu hattı ile tren yolculuğu da yapabilirsiniz. Bu yolculuk biraz daha uzun sürse de yol boyunca güzel manzaralar görebilirsiniz.

Callanish Taşları/İskoçya, Callanish Taşları Gezi Rehberi / İskoçya

Callanish Taşları / İskoçya Hakkında Bilgiler

İskoçya’nın Lewis Adasında bulunan Callanish Taşları/İskoçya milattan önce 2900 ile 2600 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. Boyları 1 ile 5 metre arasında değişmektedir. Taşeron tam ortasında ise bir oda mezarı kalıntısı bulunmuştur.

Gizem gibi mistik bir havaya sahip taşlar birçok bilim insanının dikkatini çekmiş ve incelenmiştir. Bilim insanları yakın tarihimizde bu taşların sırrını çözmüş antik ve çember şeklindeki taş yapıların astronomik takvim olarak kullanılmış olduğuna karar vermişlerdir. Bu taşların Güneş ve Ay’ın hareketlerine göre hizalanmış olduklarını buldular. Bu taşlar bölgede 2000 yıl süren astronomik yapı deneyiminin de başlangıcını temsil ediyorlar.

Bu araştırmaların sonucuna göre antik Britanyalılar’ın dünya ile gökyüzü arasındaki bağlantıyı bu çember yapılarla sağladığını ve uygulamanın 2000 yıllık bir uygulamaya önayak olduğu ispatlanmıştır. Callanish Taşları/İskoçya bronz çağından 1500 yıl sonra inşa edildiği peyzaja dair işaretlerin ortak olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Burası 13 temel taştan oluşur ve 13 metre çapında bir daire etrafında bulunur. Uzun taşlar kuzey tarafında daha kısa olan taşlar ise güney ve batı kısımlarına yerleştirilmiştir.

Callanish Taşları/İskoçya, Callanish Taşları Gezi Rehberi / İskoçya

Yılın günlerini ve mevsim geçişlerine hesaplamak için kullanılan bu taşlar tarihin en eski hesaplama cihazlarından biridir. Taşlarla ilgili ortaya atılan teorilerin gerçeğe en yakın olanı bu taşların uzayla ilgili bir bilgisayar olduğunu iddia eden teoridir.

2000 yıl önce insanların bunu yapmayı nasıl başardıkları hala şaşkınlık vericidir. Dünyanın en güzel noktalarından birinde olan bozulmamış bir çevre ve manzaranın ortasında yer alan Callanish Taşları/İskoçya ziyaretçileri büyülüyor.

Callanish Taşları/İskoçya Konaklama

Eğer Callanish Taşları/İskoçya görmeye geldiyseniz ve burada konaklayacak yer arıyorsanız işte size birkaç öneri;

Islebebythesea: Burada kulübe şeklindeki odalar kiralamaktadır. Bu kulübeler yatak odası, mutfak ve banyo bulundurmaktadır. Mutfaklarında çay ve kahve makinesi de bulunmaktadır. Odalar ahşapla kaplanmıştır. Bu da ziyaretçileri memnun etmektedir.

Callanish Taşları/İskoçya, Callanish Taşları Gezi Rehberi / İskoçya

Geolabhat Callanish: Lewis adasındaki otel manzarası ve taşlara olan yakınlığıyla ziyaretçilerden talep görmektedir.

Cobarfeildh Hotel: En iyi hizmet sunan oteller arasında bir numaradır. Temiz odaları, güzel restoranları ve ücretsiz wi-fi bağlantısı ile burada kalan ziyaretçileri memnun bırakan bir konaklama alanıdır.

Sizin seçiminiz, sizin tercihiniz, iyi gezmeler.