Çok güzel ve görkemli bir sarayı gezmeye ne dersiniz? Görkemli ve göz kamaştırıcı diye yıllara meydan okumuş olan Sarı Oda Catherina Sarayı/Rusya. Buranın yurt dışında olmasına rağmen yolculukta çok zaman kaybetmeyeceksiniz. Çünkü yakınımızda Rusya’da bulunan Sarı Oda Catherina Sarayı/Rusya’dan bahsediyoruz.

İçi ve dışı tamamen göz kamaştırıcı olan bu saray eğer dikkatinizi çekti ise ve gidip görmeye karar verdiyseniz bu yolculukta göreceğiniz en ihtişamlı manzaraya hazır olun. Bir yandan yola çıkma hazırlıkları yapıp bir yandan da buraya nasıl giderim? Burası nasıl bir yer? Bu sarayı görmeye gittiğimde nerelerde kalabilirim sorularına takılıyorsanız düşünmeyin. Çünkü bugünkü yazımızda biz bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Sarı Oda Catherina Sarayı/Rusya, Sarı Oda Catherina Sarayı / Rusya

Sarı oda Catherina Sarayı/Rusya Ulaşım

Sarı Oda Catherina Sarayı/Rusya Saint Petersburg şehrindedir. İstanbul’dan Sen Petersburg direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçak yolculuğu yaklaşık olarak 3 saat 20 dakika kadar sürmektedir. Saint Petersburg Rusya’nın diğer şehirlerinden ya da farklı ülkelerden tren yoluyla da ulaşabilirsiniz. Nasıl bir yolculuk yapmak istiyorsanız seçiminizi ondan yana kullanırsınız.

Sarı Oda Catherina Sarayı/Rusya, Sarı Oda Catherina Sarayı / Rusya

Sarı Oda Catherina Sarayı/Rusya Hakkında Bilgiler

Sarı Oda Catherina Sarayı/Rusya Saint Petersburg şehrinin 30 kilometre güneyinde yer alan Tsarskoye Selo’da yani Puşkin’de bulunmaktadır. Bu saray Rus çarlarının yaz dönemlerinde ki konakladıkları mekandır. Bu nedenle Caterina Sarayı’na “Çarlık Sarayı”da denilmektedir.

İç mimarisi ve dış mimarisiyle harikulade bir görüntü sergileyen sarayı içinde pek çok yazı ve tarihi eserde yer almaktadır. Sarayın bahçe kısmında cami görünümünde ve tamamen Osmanlı dönemine ait kalıntıları bünyesinde bulunduran bir hamam bulunmaktadır. Yine sarayın bahçesindeki çeşme 1768-1774 Osmanlı ve Rusya arasında çeşmede geçen ve Ruhsar’ın kazanması ile sonuçlanan olayın anısına yapılan bir eserdir.

Sarı Oda Catherina Sarayı/Rusya, Sarı Oda Catherina Sarayı / Rusya

XVIII.  yüzyılda inşa edilen sarayın rokoko tarzında yapılması dikkat çekicidir. Sarayda günümüze kadar gelen yıllarda pek çok restorasyon yapılmıştır. Sarayın 350 metre uzunluğundaki dış cephe süslemeleri tamamen altından yapılmıştır. Bu süslemelerin yapımında 100 kilo gram altın kullanılmıştır.

II. Dünya Savaşı döneminde Almanlar sarayı tahrip etmiş, içinde bulunan tarihi eserlerin, taşların ve süslemelerin çok büyük bir kısmını kaçırmışlardır. Sarayın içinde bulunan Sarı oda bu savaş sonrasında tamamen ortadan kaybolmuştur. Sarayın yeniden yapılması 10 yıl sürmüştür. Sarayın en önemli odalarından biri olan Sarı oda 1717 yılında Prusya Kralı I. Frederik tarafından Rusya Kralı I. Petro’ya gönderilen hediyeler taşlarla süslenmiştir. Sarı oda baştan aşağı mozaiklerle süslü muhteşem bir görüntüye sahiptir. Bu oda kaybolmasından sonra yeniden inşa edilmiş ve 2003 yılında ziyarete açılmıştır.

Sarı Oda Catherina Sarayı/Rusya, Sarı Oda Catherina Sarayı / Rusya

Sarı Oda Catherina Sarayı/Rusya orjinali 36 metrekare iken yapımında odaya 48 metrekare daha eklenmiştir. 7,5 metreye kadar Kehribar lakaplı olan oda duvarları olağanüstü görünüme sahiptir. Odanın döşemeleri duvarları kadar muhteşemdir. Tavanları ise resimlerle kaplıdır.

Sarı Oda Catherina Sarayı / Rusya Konaklama

Eğer Petersburg’da Caterina Sarayını görmek için bulunuyorsanız ve burada konaklayacak bir yer arıyorsanız sizin için tavsiye edeceğimiz birkaç tane konaklama merkezi var. Bunlar;

RA on Ligovskiy 87: 24 saat açık resepsiyonu, bagaj odaları ve kiralık kasaları bulunmaktadır. Otelde düzenlenen aktiviteler müşterileri memnun etmektedir. Ücretsiz wi-fi bağlantısı ve sigara içilmeyen odaları bulunmakta olup ayrıca çamaşırhaneleri ile ziyaretçiler tarafından çok talep gören bir konaklama merkezidir.

Sarı Oda Catherina Sarayı/Rusya, Sarı Oda Catherina Sarayı / Rusya

Rocco Forte Astoria Hotel: Bünyesinde bulundurduğu spor salonu, kuru temizleme hizmetleri ve 24 saat açık resepsiyonu ile üstün hizmetler sunmaktadır.

Bristol Hotel: Barı, klimalı odaları, emanet kasaları, ücretsiz şehir içi telefon hizmetleri ve yine ücretsiz otoparkı ile çok talep alan oteller arasındadır.

Sizin seçiminiz sizin tercihiniz iyi tatiller.