İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh, 1437 yılından bu yana ülkenin başkenti olarak karşımıza çıkar. Ayrıca şehir, Glasgow’dan sonra ülkenin en büyük kenti olma özelliğini taşır. Gezginlerin en gözde şehirlerinden biri olan ve bunun yanında her yıl binlerce turisti ağırlayan şehir, doğal güzellikleri ile öne çıkan bir şehirdir.

Edinburgh, eski ve yeni şehir olmak üzere iki bölgeye ayrılır ve her iki bölgede UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Bunların yanı sıra gece hayatı ve festivalleriyle de öne çıkan şehir, harika bir tatil için önemli bir turizm merkezi olarak kendisini gösterir.

Edinburgh Festivalleri

Edinburgh festivalleri şehrin önemli organizasyonları arasında yer alır. Şehirde pek çok festival ayrı bir karnaval havasında gerçekleşir ve bu festivaller ile insanlar oldukça eğlenceli zamanlar geçirir. Edinburgh’ta öne çıkan festivallerden ilki Uluslararası Edinburgh Festivali’dir. Ağustos ayında düzenlenen festival içerisinde tiyatro, sinema, opera ve çeşitli konserler gerçekleştirilir. Ayrıca festivale katılmak isteyenlerin aylar öncesinden bilet almasında fayda vardır.

Edinburgh, Edinburgh, İskoçya

Şehirde düzenlenen bir başka festival ise Edinburgh Askeri Bando Festivali olarak karşımıza çıkar. Edinburgh Kalesi’nde yapılan festival, aynı zamanda Ağustos ayında gerçekleştirilmektedir. Festivale dünyanın farklı ülkelerinden askeri bandolar katılır ve askeri geçitler ile keyifli bir festival havası ortaya çıkar. Ayrıca festival sırasında İskoç müzikleri çalınır ve festival biletlerinin daha önceden alınması gerekir.

Edinburgh Gece Hayatı

Renkli ve canlı gece hayatı ile pek çok turistin ilgisini çekmeyi başaran Edinburgh, öğrenci nüfusu nedeniyle de oldukça popüler bir gece hayatına sahiptir. Şehrin birçok bölgesinde publara, barlara, gece kulüplerine ve restoranlara rastlamak mümkündür. Ayrıca gece hayatı hem hafta için hem de hafta sonu devam eden bir şehir olma özelliği taşır. Buna rağmen şehirde bulunan barlar 01:00 gibi, gece kulüpleri ise 03:00 gibi kapanır.

Çok fazla sayıda bar ve pub bulunduran şehrin bazı kaynaklara göre 780 tane puba sahip olduğu belirtilmektedir. Publar genel olarak Grassmarket ve Rose Caddeleri üzerinde karşımıza çıkar. Bunun yanında gece kulüplerinin de sayısı oldukça fazladır. Hatta bazı gece kulüplerinde dünyaca ünlü DJ’ler performans sergiler. Şehrin önemli gece kulüpleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • The Liquid Room
 • The Bongo Club
 • Cabaret Voltaire
 • Lulu Edinburgh
 • Sneaky Pete’s
 • The Hive Club
 • Why Not Nightclub
 • La Belle Angele
 • Bourbon Bar and Club
 • Shanghai Club
 • The Banshee Labyrinth
 • Opium Club
 • Espionage

Edinburgh, Edinburgh, İskoçya

Bu mekanlardan çoğunda canlı müzik dinlemek ve farklı türden içkiler tatmak mümkündür. Bunun yanında hemen her gece kulübünün uygun büyüklükte bir dans pisti bulunur. Bazı kulüplerde ise DJ performansları sahne alır. Gece boyunca eğlenmek ve sıra dışı bir Edinburgh gecesi yaşamak bu gece kulüplerinden herhangi birinde mümkündür. Ancak yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi gece kulüpleri en geç saat 03:00 gibi kapanır ve genelde eğlence sabaha kadar sürmez. Bunun yerine havanın uygun olduğu zamanlarsa eğlence sokağa taşınır ve burada devam eder.

Diğer yandan şehirde turistik olarak bilinen bazı bölgelerde İskoç viskileri servis eden mekanlara da rastlamak mümkündür. Bazı mekanlar ise bu viskileri çikolata ve puro eşliğinde takip etmektedir.