İç Anadolu Bölgesinde bulunan Kırıkkale, Kızılırmak’ın aktığı bereketli toprakları, tarihi eserleri ve tabiat güzellikleri ile Anadolu’nun önde gelen şehirleri arasında yer almaktadır. 2016 nüfus sayımı verilerine göre şehirde yaklaşık 277.984 kişi ikamet etmektedir. Şehrin yüzölçümü ise 4.881 kilometrekaredir. Başta merkez ilçesi yer almakla beraber Delice, Keskin, Yahşihan, Bahşili, Balışeyh, Sulakyurt, Çelebi ve Karakeçili ilçeleri ile birlikte toplamda 9 ilçesi bulunmaktadır. Şehrin kuruluşu ne kadar yeni olsa da tarih de birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehir çok eski bir yerleşim bölgesidir. Bu zamana kadar şehirde tarihi çağları aydınlatacak herhangi bir kazı çalışması yapılmamıştır. Fakat Japon bilim adamlarının yapmış oldukları araştırmalar sonucunda birçok bulguya rastlanmıştır.

Kırıkkale, Kırıkkale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kırıkkale’de Gezilecek Yerler

1989 yılında il statüsüne getirilen şehir hızlı bir şekilde gelişerek her sene yerli  ve yabancı ziyaretçileri ağırlayarak geleceğin turizm şehri adaylarından birisi olarak gösterilmektedir. Türbeleri ve tarihi camilerinin yanında mis gibi havasıyla doğa ile iç içe zaman geçirebileceğiniz pek çok güzelliği içerisinde barındırmaktadır. Kırıkkale gezinizde bu şehre en az iki gününüzü ayırıp şehri doyasıya gezip keşfetmenizi öneririm. Şehirde gezip dolaşacak bazı yerler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

MKE Silah Sanayi Müzesi

15 Temmuz 1990 senesinde hizmete sunulan MKE Silah Sanayi Müzesinde 15. ve 20. yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğu zamanında Osmanlı askerlerinin kullandığı silahların yanında Avrupa ülkelerinin de kullanmış olduğu askeri mühimmatlar bu müzede sergilenmektedir. Kırıkkale şehrinin Yahşihan ilçesi yolunun üzerinde yer alan müzede silahların yanı sıra savaşlarda kullanılan çelik yelekler ve miğferlerde bulunmaktadır. Müzede yer alan silahların bir çoğu 2. Dünya Savaşı zamanında toplanmıştır. Osmanlı ve Avrupa askerlerinin kullandığı silahlar ise Anadolu’dan, Tophane’den ve askeri fabrikalardan gelmiştir. Bu silah müzesinde paha biçilemeyen toplamda 299 tarihi eser yer almaktadır.

Kırıkkale, Kırıkkale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasandede Camii ve Türbesi

Kırıkkale’de gezip görülecek yerler arasında ilk sırayı alması gereken yapıtlardan birisi Hasadede Camii ve Türbesidir. Kırıkkale’ye 12 kilometre mesafedeki ismini de aldığı Hasandede kasabasında yer alan Hasandede Camii ve Türbesi 1605 yılında yapılmıştır. Hasandede’nin Anadolu topraklarında yaşayan ünlü evliyalar arasında olduğu bilinmektedir. Kesme taştan inşa edilen camiinin planı kare şeklinde ve kalın duvarlıdır. Hasandede Camii ve Türbesi yan yana yer almaktadır. Camiinin hemen yanında iki tane türbe bulunmaktadır. Bu türbelerden biri Hasandede’ye, diğer türbe ise Hasandede’nin oğulları olan Şeyh Halil İbrahim, Şeyh Mustafa ve kızı Ümmahan Ana’ya aittir.

Kırıkkale, Kırıkkale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Haydar Sultan Camii ve Türbesi

Kırıklale’de gezilecek yerler listesinde bir sonraki durağımız ise eski Roma ya da yeni Bizans döneminde var olduğuna inanılan bir manastır üzerine yapılan Haydar Sultan Türbesidir. Bu yer cami, türbe, çeşme, hazire ve kuyudan meydana gelmektedir.Haydar Sultan Camii ve Türbesi Kırıkkale merkeze 45 kilometre mesafede yer alan Keskin ilçesi sınırlarındaki Haydar Sultan Köyün’de bulunmaktadır. Bu külliye günümüze gelene kadar bir çok kez onarım görmüştür.

Kırıkkale, Kırıkkale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yapılan tadilat çalışmalarının ardından Haydar Sultan Külliyesinde sadece geriye kalan Deliler Kuyusu ismi ile bilinen kuyu ve iki tane kitabe kalmıştır. Haydar Sultan Camiinin hemen yanında yer alan Deliler Kuyusu duvarlarla çevrilidir. Derinliği 1,5 metre olan kuyu, beton kaplamalar ile yükseltilmiştir. Kuyunun içindeki suyu gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Çünkü içerisinde bulunan su çok soğuk olmasına rağmen sanki devamlı kaynıyormuş gibi bir görünüm sergilemektedir. Sebebi ise kuyu içindeki suyun kükürtlü olmasından kaynaklanmaktadır.

Tabi ki Kırıkkale’de daha birçok gezip görülecek yer bulunmaktadır. Biz sadece bazı önemli yapıtlar hakkında kısaca bilgi vermek istedik. Herkese iyi seyahatler.