Meteora Yunanistan, hayal gücünüzü bizi oradan oraya sürüklediği zamanlarda kendinizi bir masal ülkesinde düşünüp mutlu olanlardan mısınız? Hayal işte deyip geçmemek lazım. Bu dünyada da masallar ülkesine gitmek mümkün. Hem de bu masallar diyarı bizim ülkemize o kadar yakın ki burnumuzun dibinde desek yalan olmaz. Bu şehir gerçekten görülmeye değer. Havada asılı gibi duruyor. Neresi mi burası? Meteora/Yunanistan. Kayalıklar üzerinde kurulmuş bambaşka bir diyar burası. Eğer gitmeye karar verirseniz bakalım buraya nasıl gidilir? Meteora nasıl bir yer? Nerelerde konaklayabilirsiniz? Bugünkü yazımızda bunları sizler için araştırdık.

Meteorai Yunanistan, Meteora Gezi Rehberi/Yunanistan

Meteorai Yunanistan Ulaşım

Meteora’ya Türkiye’den Atina’ya uçakla gidip oradan karayolu veya demiryolu aktarması ile ulaşabilirsiniz. Bazı yurt dışı seyahat düzenleyen otobüs firmaları ile Selanik veya Asena’ya otobüsle gidebilirsiniz. Buradan yine karayoluyla meteora ‘ya ulaşabilirsiniz.

Meteorai Yunanistan, Meteora Gezi Rehberi/Yunanistan

Meteorai Yunanistan Hakkında Bilgiler

Dik uçurumların ve kayalıkların yamacına kurulmuş bu küçük şehir UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır. Yunanistan’ın en turistik şehridir. Meteora demek Yunanca’da “göklerde asılı” ve “göklerdeki” anlamındadır. Uçurum üzerine inşa edilmiş manastırları ile adının hakkını verir.

Bu şehirde yer alan büyük Meteiran Manastırı 1356 yılında inşa edilmiştir. Büyüleyici bir manzaraya sahip olan manastıra ziyaretçiler ancak vinç asansörü ile taşınmaktadır. Manastıra çıkarken yapıldığı dönemden kalma merdivenlerini görebilirsiniz. Manastırın içinde bulunan müzelerde kitaplar ve dini simgeler sergilenir.

Meteorai Yunanistan, Meteora Gezi Rehberi/Yunanistan

Varloom, manastırda Meteora’da gezinmeye değer yerler arasındadır. Yalnız bu manastırı görebilmek için 195 basamak merdiveni çıkmayı göze almış olmanız gerekmektedir. Bu manastırı yerden tam 373 metre yüksekte bulunmaktadır. Şehrin 2. büyük manastırıdır. Meteorada bulunan bir diğer manastır ise Anopofos Manastırıdır. (St.Nicolos Manastry) şehirdeki diğer manastırlar gibi dik bir yamaçta 1368 yılında inşa edilmiştir. Manastırların bu şehirde inşa edilmesi keşişlerin insanlardan uzak ve Tanrı’ya yakın olarak inzivaya çekilmesi ve gelecek saldırılara karşı güvende olmalarını sağlamak içindir. Bu şehirde bazı kayalıklar üzerinde bulunan düzlükler, geçmiş zamanlarda tarla olarak kullanılmıştır. Meteora’da yirmi kadar manastır inşa edilmiş ancak altı tanesi günümüze ulaşmayı başarabilmiştir.

Meteorai Yunanistan, Meteora Gezi Rehberi/Yunanistan

Yine burada bulunan bir diğer manastır ise, Aralausos Manastırıdır.(Holy Manastery St.Nikolas Anopousos) Orada sizi ilk bu manastır karşılar. Diğerlerinden küçük ama onlara kıyasla daha farklı bir mimari yapıya sahiptir. Bölgedeki biraz daha düz bir alana inşa edilmiştir. Bu manastır rahibelerin yaşadığı tek manastır özelliğini taşır. Agia Triads veya Trinity Manastırı(Monostery of the Holy Trinity) bulunduğu yer bakımından muhteşem bir eserdir. Yapımı tam 18 yıl sürmüştür.

Meteora Yunanistan Konaklama

Eğer Yunanistan’a gidip bu masallar ülkesine gezip konaklayacak yer arayanlardan iseniz işte size birkaç seçenek;

Archantike Meshechory

Şehrin yapısı ile birebir paralel bir mimariye sahip olan otel temiz ve sakindir.

Theatro OtelOdysseon

Bu otel şehre gelen ziyaretçiler tarafından en çok talep gören oteller arasındadır. Güzel ve temiz odalara sahip olan otelde müşteri memnuniyeti maksimum düzeyde dikkate alınmaktadır. Gerek uzman personeller gerekse sınırsız hizmetler müşterilerin bu oteli tercih etme sebepleri arasındadır. Sunduğu yöreye özgü yiyecekler, ücretsiz wi-fi ve ücretsiz kahvaltısı müşterilerin hoş kalmasına neden olan şeyler arasındadır.

Meteorai Yunanistan, Meteora Gezi Rehberi/Yunanistan

Pyryos Adrachi

Hoş, sakin ve bu şehirde bulunan en ekonomik oteldir. Kafa dinlemek isteyenler ve bu güzel masallar şehrinin tadını çıkarmak isteyenler konaklamak için bu şık ama sade oteli seçiyorlar.

Meteorai Yunanistan, Meteora Gezi Rehberi/Yunanistan

Safia Rooms

Hotel şehrin merkezine en yakın konaklama alanıdır. Bu şehirde bulunan en ekonomik oteller arasında yer almaktadır. Mimari yapısı ile de ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir.

Seçim sizin, tercih sizin. Bu masal ülkesinde size iyi hayaller dileriz.