Dünya öyle değişik bir yer ki her köşesinden farklı güzellikler fışkırıyor. Sizde yurt dışında doğa harikası bir yer görmek ve gezmek mi istiyorsunuz? Gezeceğiniz en farklı yerlerden biri Sigiriya/Sri Lanka olacaktır. Gerçekten bu kadar doğa harikası arasında seçim yapmak çok zor. İnsan bu güzelliklerin hepsini de görmek istiyor. Zamanınız ve bütçeniz hepsini görmeye yeter mi bilmiyoruz ama bugünkü yazımızda biz sizin için bir tane seçtik ve bu doğa harikasını sizler için tanıtalım istedik.

Sigiriya/Sri Lanka, Sigiriya Gezi Rehberi / Sri Lanka

Burası tek parça volkanik kaya üzerinde oyulmuş bir saray. Gerçekten de çok ilginç ve görülmeye değer bir yer. Neresi diye merak ettiyseniz söyleyelim. Sigiriya/Sri Lanka. Gitmeye karar verdiyseniz bakalım buraya nasıl gidiliyor? Burası nasıl bir yer? Eğer buraya gitmeye karar verirsem nerelerde konaklayabilirim? Burayı ziyaret etmeyi düşünüyor ama bu sorulara takılıyorsanız cevaplarını biz sizler için araştırdık ve yazdık. Hadi bizi okumaya devam edin.

Sigiriya/Sri Lanka Ulaşım

Sri Lanka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 15 günlük seyahatlerinde vize istemiyor. Türkiye’den Sri Lanka ya direkt uçuşlar bulunmaktadır. Fakat bu direkt uçuşlar da bilet ücretleri pahalı olduğu için genellikle aktarmalı uçuşlar tercih edilmektedir. Maldivler ve Hindistan üzerinden aktarma yapılarak Sri Lanka’ya ulaşılabilmektedir. Turizm amaçlı olarak yaptığınız Sri Lanka gezisinde ülkeye varışta elektronik seyahat izni(ETA) edinmeniz gerekmektedir.

Sigiriya/Sri Lanka, Sigiriya Gezi Rehberi / Sri Lanka

Sigiriya /Sri Lanka Hakkında Bilgiler

Hint okyanusunda bulunan Sri Lanka çok güzel bir ada ülkesidir. Sri Lanka antik dönemden kalma tapınakları ile palmiyelerle çeviri kumsalları ile yağmur ormanlarıyla tam bir doğa harikasıdır. Ülkenin en dikkat çekici şehirlerinden biri de Sigiriya‘dır.

Bu şehir Dambula bölgesinde Motela’da bulunur. Tarihte çok önemli bir yere sahip olan Sigiriya 200 metre yüksekliğinde kayalık bir bölgede yer alan yerleşim alanını bünyesinde bulundurur. Burası milattan önce 477 yılında kurulmuştur. Kayalar deniz seviyesinden 370 metre yüksekte bulunmaktadır. Bu kayalıktaki antik kent UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır. Bu antik kentteki Buda Tapınakları değişik oymalar, kayalar, yazıtlar ve en çok dikkat çekici yeri olan aynalı duvarları ile ziyaretçileri büyülüyor.

Sigiriya/Sri Lanka, Sigiriya Gezi Rehberi / Sri Lanka

Bünyesinde pek çok antik fresk de bulunduran bu Antik Kent Kaya’ nın Batı kesiminde bulunan karmaşık hidrolik sistemleri, çeşmeleri, köprüleri ve gölleri ile değişik bir teknolojinin kullanıldığı yerleşim merkezidir. Burası Budizm’in de merkezi olarak gösterilir. Sigiriya kalesinin diğer bir adı da Aslan kayası anlamındaki Lion’Rock dur. Fakat bu Kaya zamanla hasar görmüş olması nedeniyle günümüzde tek parça bir aslan olarak görülmemektedir. Geniş bir düzlükte tek başına Duran 200 metre yüksekliğinde volkanik bir kaya üzerine kurulan kalenin etrafı hendeklerle çevrilidir. Hendekler insan eliyle yapılmıştır. Ayrıca zamanında içinde timsahlar bulunmaktaydı.

Kayanın etrafındaki asma köprüler ve merdivenlerden yukarıya tırmanabilirsiniz. Bu tırmanış sırasında yaklaşık 1200 basamak merdiven çıkmanız gerekmektedir. Duvarlarda kök ve boyalardan yapılmış resimler sizi alıp 1600 yıl geriye götürür. Buraya bir tur veya rehber aracılığı ile giderseniz daha bilinçli bir gezi yapmış olursunuz.

Sigiriya/Sri Lanka, Sigiriya Gezi Rehberi / Sri Lanka

Sigiriya/Sri Lanka Konaklama

Kayayı görmek için  konaklayacak bir yere ihtiyacınız varsa işte sizler için seçtiğimiz birkaç örnek.

Cassandra Culture Resord: Yeşilliklerin arasında bulunan otel manzaralı odaları yüzme havuzu ve temiz banyoları ile ziyaretçilerin dikkatini çeker.

Sigiriya/Sri Lanka, Sigiriya Gezi Rehberi / Sri Lanka

Sigiriya Village Hotel: Doğa ile iç içe inşa edilmiş otelin havuzuna gittiğinizde karşınızda Aslan Kayahan’ın manzarası olması ziyaretçileri etkilemektedir.

EKHO Sigiriya: Sade bir konaklama merkezidir. Ücretsiz wi-fi bağlantısı ve kahvaltısıyla ziyaretçileri memnun eder.

Seçim sizin, tercih sizin, iyi tatiller.