Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis bunun yanı sıra ülkenin sosyal, kültürel ve endüstri merkezi konumundadır. Şehirdeki tarihi eser dikkat çekici ve merak uyandırıcı bir mimariye sahip.

Tiflis’te Gezilecek Yerler

Türkiye’ye oldukça yakın ve vizesiz girişinde sağlanabildiği bir ülke Gürcistan. Tiflis de kayak merkezleri, doğal ve tarihi güzellikleri ile hafta sonu kaçamak yapmak için bile oldukça uygun bir yer. Rustaveli Bulvarı, Marjanishvili, Narikala Kalesi, Aziz Nicholas Kilisesi, Kartlis Deda, Tiflis Botanik Bahçesi, Abanotubani, Old Tbilisi, Sameba Katedrali, Rezo Gabriadze Tiyatrosu, Sülfür Banyoları, The Chronicle of Georgia, Özgürlük Meydanı, Metekhi Kilisesi, Barış Köprüsü, Leghvtakhevi Şelalesi, Başkanlık Sarayı, Kuru Köprü Bit Pazarı gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden bazıları.

Tiflis, Tiflis, Gürcistan Seyahat Rehberi

Eski Tiflis; dikkat çekici dükkanları, kiliseleri, eski tarzdaki balkonları ile oldukça dikkat çekici bir yer. Camiler, kiliseler, sülfür banyoları, birbirinden şık restoranları ile de mutlaka gezmenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasında.

Sülfür Hamamları; Abanotubani olarak isim verilen hamam bölgesinde yer almakta. Burada değişik birçok hamam mevcut. Hamamlar daha küçük olduğundan çok kişi alamıyor ve bazen sıra beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Turistlerin ve yerel halkın da oldukça tercih ettiği bir bölge.

Tiflis’e Ulaşım

Hem havayolu hem de karayolu ile Tiflis’e ulaşma imkanınız var. İki buçuk saat süren uçak yolculuğunun ardından Tiflis Uluslararası Havaalanı’na iniş yapıyorsunuz. Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için otobüs, taksi ya da tren kullanabilirsiniz. Karayolunu tercih edenler için Lüks Karadeniz firmasının birçok şehirden Tiflis’e direkt otobüs seferleri mevcut.

Tiflis, Tiflis, Gürcistan Seyahat Rehberi

Tiflis’te Konaklama Seçenekleri

Tiflis’te her bütçeye uygun bir konaklama seçeneği mevcut. Eğer erken rezervasyon yaparsanız hem yer sıkıntısı yaşamazsınız hem de daha uygun fiyatlı konaklama imkanı sağlayabilirsiniz. Stamba Hotel, Hotels & Preference Hualing Tbilisi, Radisson Blu Iveria Hotel, Tbilisi Marriott Hotel, Ambassadori Tbilisi Hotel konaklamanız için önerebileceğimiz en lüks oteller arasında. Bunun yanında merkezde konaklamak istiyorsanız Boutique Villa Mtiebi, Writer’s House Residency, Old Tbilisi Gate, Hotel Sololaki, İbis Styles Tbilisi Center otellerinde konaklayabilirsiniz.

Stamba Hotel; eskiden Gürcistan’ın en önemli matbaalarından birine ev sahipliği yapan pasajlar, avlular ve tarihi ve geniş atriyumlar arasında yer almaktadır. Odalar konforlu ve geniş ayrıca personeller de oldukça güler yüzlü.

Tiflis, Tiflis, Gürcistan Seyahat Rehberi

Radisson Blu Iveria Hotel; oldukça modern ve minimalist bir şekilde dekore edilmiştir. Sauna fitness merkezi, masaj salonu gibi imkanlar mevcuttur.

Tiflis Festivalleri ve Gece Hayatı

Tiflis Uluslararası Film Festivali ve Tiflis Caz Festivali festival severlerin tercih edebileceği seçenekler arasında. Tiflis’te çok ünlü ve aktif bir gece hayatı yok. Gece kulüpleri, diskolar ve barlar var ama gece hayatıyla ön plana çıkan bir şehir değil. Fahrenheit, Bamba Rooms Lounge, Buddha Bar tercih edebileceğiniz mekanlardan birkaçı.