Alanya Türkiye’nin güneyinde bulunan Akdeniz sahilinde antik çağlara kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Tüm dünya tarafından doğası ve mavi bayraklı plajlarıyla tanınmış olan Alanya, Antalya iline bağlı bir ilçedir. İl merkezine yaklaşık 154 km uzaklıkta bulunan şehir doğal güzellikleriyle dünya turizm merkezleri arasında yer almaktadır.

Alanya’ya Nasıl Gidilir?

Alanya bölgesine erişim için kara, hava ve deniz ulaşımını kullanmak mümkündür. Şehir merkezine en yakın havaalanı olan Antalya hava limanı, ilçeye 125 km uzaklıkta yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında oldukça yoğun bir yolcuya sahip olan havaalanından şehire uçak firmalarının servis araçları, otobüs seferleri veya ticari taksilerle ulaşım sağlanabilmektedir.

Kara yolu ile ulaşım ise Türkiye’nin dört bir yanından sürekli yapılan otobüs seferleriyle sağlanmaktadır. Birçok şehirlerarası ana yola da yakın olan alana, ulaşım konusunda en ufak bir sorunun yaşanmadığı tatil beldeleri arasında bulunmaktadır.

Alanya, Alanya Turistik Yerler

Deniz yolu ile ulaşımda direk gemi seferi olmasa bile, özel tekne ve yatlarla ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir merkezinin yaklaşık 7 km batısında bulunan yat limanı, tekne ile gelen ziyaretçilerin konaklamasına oldukça uygun yapıdadır. Ayrıca Alanya- Girne arasında yapılan deniz seferleri, Kıbrıs’tan Alanya’yı ziyaret etmek isteyen ziyaretçiler için oldukça pratik bir ulaşım yöntemidir.

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Alanya’da yazları sıcak ve kurak bir iklim hüküm sürerken, kışlar oldukça ılık ve yağışlıdır. Kar yağışının olmadığı bölgede Toros dağlarının karlı zirvelerinden eriyen karlar 20 tane dere vasıtasıyla Akdeniz’e akar. Kar sularının açtığı vadiler rafting yapmak için mükemmel alanlar oluşturur. Alanya turlarında rafting alanları ziyaret edilmeden tam bir gezi yapılmış sayılamaz. Ayrıca vadilerin kıyılarında mükemmel tabiat manzaralarıyla çevrili bulunan mesire yerleri dinlenmek ve eğlenmek için oldukça idealdir.

Alanya bölgesinde bulunan yaylalarda zengin bir bitki örtüsü ziyaretçileri karşılar, bu bölgeler trekking, jeep safari gibi sportif faaliyetler için kullanılmaktadır. Şirketimiz tarafından düzenlenen organizasyonlarda tabiatın doğal güzellikleri arasında dolaşabilir, jeep safari ve doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilirsiniz.

Alanya Tarihi ve Turistik Yerler

Organizasyon şirketimiz tarafından düzenlenen Alanya turları, doğa harikası deniz ve tabiat manzaraları, mavi bayraklı pırıl pırıl plajların yanı sıra, ilçenin tarihi yerlerine yapılacak olan gezileri de kapsamaktadır. Binlerce yıl önce birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Alanya ilçesi, birçok antik kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında büyük ören harabeleri, lotape limanı, Hamoxia kalesi, Syedra harabeleri, Kara boynuzlar mevkiinde bulunan Pisarissos, kuş yuvası mevkiinde bulunan Çökele harabeleri, Çamlıca köyü yakınlarındaki Herakles heykeli gibi antik kalıntılar mevcut bulunmaktadır.

Alanya, Alanya Turistik Yerler

13. yüzyıl başlarında Türk egemenliğine giren bölge, Osmanlı kültürüne ait olan birçok esere de ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde önemli sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret edilen damlataş mağarası da Alanya ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarihi Alanya kalesinin 3 km batısında bulunan bu mağara, Türkiye’de turizme açılan ilk mağara olarak bilinmektedir.

Binlerce sarkıt ve dikit bulunan mağara astım hastalığına iyi gelmekte, bu sebeple hem yurt içinden hem de yurt dışından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Tarih turizmine önemli katkılar sağlayan bölgede kurulu bulunan Alanya arkeoloji müzesi, tunç çağı, Urartu medeniyeti, Frigyalılar ve Lidyalılardan kalma eserlerin sergilendiği geniş ve zengin bir müzedir. Müzede yer alan en eski tarihe sahip eser M.Ö 625 yılına ait Fenike dilinde yazılmış taş bir anıttır. Düzenlediğimiz tur organizasyonları Alanya’nın tabiat güzellikleri başta olmak üzere muhteşem tarihi geçmişini de içine alacak şekilde düzenlenmektedir.