Efes Antik Kenti / İzmir ülkemizin tarihi güzelliklerinden biri olarak İzmir’de saklıdır. Antik dönemin en büyük açık hava tiyatrosu olan Efes Antik Kenti / İzmir UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almıştır. Bir yıl boyunca ortalama 1.000.000 kişinin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti / İzmir muhteşem bir güzelliktir. Henüz görmediyseniz bu yaz mutlaka görmeniz gereken yerler listesinin başında Efes Antik Kenti / İzmir yer almalıdır.

Efes Antik Kenti / İzmir, Efes Antik Kenti / İzmir /Türkiye

Efes Antik Kenti /İzmir /Türkiye Ulaşım

Efes Antik Kenti / İzmir Selçuklu’da bulunmaktadır.  İstanbul’dan İzmir Efes’e gitmek istiyorsanız,  541 kilometre yol kat etmeniz gerekmektedir. Bu da yaklaşık olarak 6 saat 20 dakikadır. Eğer Ankara’dan İzmir’e gelmek istiyorsanız 620 kilometre yol gitmeniz gerekmektedir. Bu da 7 saat 20 dakika demektir. İzmir merkezden Efes 80 kilometredir. Bu da yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. İzmir’den Efes’e gidecek olanlar için İzotaş Selçuk minibüslerine otogardan binip Selçuk’a ulaşabilirsiniz.

Efes Antik Kenti / İzmir, Efes Antik Kenti / İzmir /Türkiye

Efes Antik Kenti/ İzmir /Türkiye Hakkında

Tarifsiz güzelliği ile görenleri, bunu bu zamanlarda nasıl yapmışlar dedirten Efes Antik Kenti / İzmir’ in Selçuk ilçesinde yer alır. UNESCO burayı haklı olarak Dünya Mirası olarak tescil etmiştir. Milattan önce 6000 yıllarında tamamen mermerden yapılmış olan ilk şehir olma özelliğini taşır. İzmir konumu açısından kültür ve sanat dallarında çok hızlı ilerleme kaydetmiştir. Çünkü İzmir bir liman kentidir. O dönemlerdeki en zengin şehirlerden biri diyebiliriz.

Efes Antik Kenti / İzmir çift girişi vardır. Bu kent 1400 kişilik oda tiyatroya benzeyen bir alana sahiptir. Şimdiki zamanda burası konserlere ev sahipliği yapmaktadır. Kentte birde belediye binası vardır.  Siyasi ilişkiler o zamanlarda burada yürütüldüğü için zamanın tanrılarının ve imparatorlarının heykelleri ile bezenmiştir. Belediye binasının hemen yanında tanrıça Hestia sunağında hiç durmadan bir ateş yanardı. Bu ateş yandığı sürece antik kentin ölümsüzlüğünü ve bağımsızlığının devamlılığına inanılırdı.

 

Efes Antik Kenti / İzmir’ e çok emeği geçtiğini düşünen Efesliler imparatorları Domitian için onun adını verdikleri bir tapınak inşa ettiler. Kendilerince ona milletlerini sundular. Domitian Tapınağı Odeon ile Kuretler caddesi boyunca uzanan yol üzerinde bulunmaktadır. Şehrin en işlek caddesi Kuretler caddesi olarak bilinir. Şehrin ne kadar gelişmiş olduğu bu caddenin altında bulunan geniş kanalizasyon sisteminden anlaşılmaktadır.

Efes Antik Kenti / İzmir, Efes Antik Kenti / İzmir /Türkiye

Kent birçok tapınak. kütüphane, çeşme ve hamamları bünyesinde bulundurur. Efes Antik Kenti adına kitap bile yazılmıştır. Efes’in hamamlarında yoksul halktan giriş parası alınmazdı. Temizliğe önem veren toplumu bu konuda sınıflandırmazlardı. Tabii hamamları sadece temizlenmek için değil sosyalleşmek ve eğlenmek için de kullanırlardı. Kütüphanesi ise bugüne kadar tüm güzelliğiyle kendini korumuştur. Hatta bu kütüphane adını Senatör Celsustan almıştır. Antik Dönemin en zengin kütüphanesidir. Zamanında tam 14000 kitap barındırmakta imiş.

 

Bu güzelim antik kentin güzelliğine güzellik katan birde Mermer caddesi vardır. Arabalar ve yayalar için düzenlenen caddede günümüzün kaldırımları o dönemde yayalar için düşünülmüş. Efes Antik Kenti’nin bir de meşhur aşk evi vardır ki kim bilir ne aşklara şahitlik etmiştir. Aşk evinin önündeki Afrodit heykelinin önünde yaptıkları kısa bir ritüel sonrası bu eve erkekler girer. İlginç değil mi? Antik kentin en büyük tiyatrosu Tam 24 bin kişiliktir. Bu kent anlatmakla bitirilemez gelip görmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Efes Antik Kenti / İzmir, Efes Antik Kenti / İzmir /Türkiye

Efes Antik Kenti /İzmir /Türkiye Konaklama

Bu uygarlığın merkezine gelmişken etraflıca gezmeden dönmek istemeyenler için işte birkaç otel önerisi;

  • Amazon antik Guest House
  • Akay Hotel
  • Amazon Petite Palas

Hepsi de antik kentinin bulunduğu Selçuk ilçesine yürüme mesafesindedir.