Karahayıt / Denizli ülkemizde pek çok sayıda bulunan doğal güzelliklerden sadece bir tanesidir. Günümüzde modern tıbbın bize sunduklarından faydalanırken bir de geleneksel tedavi yöntemleri de dikkatimizi çeker. Bunlardan ilk akla gelen Karahayıt / Denizli kaplıcasıdır. Karahayıt/Denizli de kaplıcalar bakımından dünyada yedinci, Avrupa’da birinci olan ve ülkemizde bulunan önemli bir kaplıca olarak karşımıza çıkar.

Karahayıt/Denizli, Karahayıt / Denizli / Türkiye

Ege bölgemizde bulunan Pamukkale’nin de bir kolu sayılan Karahayıt’a gitmek isteyenlerden misiniz? Buraya nasıl gidilir? Burası nasıl bir yer? Eğer Karahayıt’a gidersem nerelerde konaklayabilirim? Diye düşünmeyin. Siz sadece bizi okumaya devam edin çünkü sorularınızın cevapları yazımızda mevcut.

Karahayıt/Denizli/Ulaşım

Karahayıt’a ulaşım oldukça basittir. Siz yeter ki gitmeye karar verin. İstanbul’dan yaklaşık 9 saatte varılmaktadır. Otobüsle Denizli’ye geldikten sonra minibüslerle 30 dakikalık bir yolculuktan sonra Karahayıt’a ulaşabilirsiniz. İsterseniz özel aracınızla da daha kısa bir sürede buraya varabilirsiniz.

Karahayıt/Denizli, Karahayıt / Denizli / Türkiye

Karahayıt/Denizli/Türkiye Hakkında Bilgiler

Pamukkale travertenlerinin 5 kilometre kuzeyinde yer alan Karahayıt namı diğer kırmızı su Pamukkale’ye benzer bir yapıya sahiptir. Burada bulunan sular şifalıdır. Pamukkale’nin travertenleri bembeyaz iken Karahayıt/Denizli de bu travertenler kırmızıdır.

Karahayıt/Denizli Kaplıcalarının hemen yanında Hiyere Polis Antik Kenti yer alır. Bu da kaplıcanın ilgi çekiciliğini daha da arttırmaktadır. Kaplıcanın suları öyle şifalıdır ki her yıl binlerce kişi tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Yılın her mevsimi ziyaret edilebilen Karahayıt’ın su sıcaklığı yaklaşık 58 derecedir. Bu kaplıcaya Ege Üniversitesi Hidroklimatoloji Enstitüsünün verdiği raporla suyun içerdiği mineraller bakımından çok zengin bir sağlık kaynağı olduğu kanıtlanmıştır. Karahayıt/Denizli kırmızı suları ve termal çamuru sayesinde pek çok hastalığın şifa kaynağıdır.

Karahayıt/Denizli, Karahayıt / Denizli / Türkiye

Dünyaca ünlü Karahayıt, yani kırmızı suyun iyi geldiği hastalıklar saymakla bitmez. Kadın hastalıkları, ortopedik ve nörolojik hastalıklar, romatizma, cilt hastalıkları, saç ve tırnak hücrelerinin canlandırılması, mide ve yemek borusu rahatsızlıkları ve kemik erimesi bunlardan sadece birkaç tanesidir. Suyun içilmesi durumunda ise böbrek taşı, safra, bağırsak rahatsızlıkları ve sindirim sistemine faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca özel toprak yapısı ile kullanılan çamur kürü cilde sürülerek uygulanır. Çamur kullanıldığında suyun cilde daha uzun süre temas etmesi gözenekleri açar, selülit ve çatlaklara iyi gelir.

Karahayıt/Denizli, Karahayıt / Denizli / Türkiye

Çevresinde kurulan çeşitli uygarlıklar buranın tarihi eserler bakımından da zengin bir yer olmasını sağlamaktadır. 1200 yıl önce Romalılarca kutsal sayılan kırmızı suyun o zamanlardan beri ne kadar şifalı olduğu bilinmektedir.

Karahayıt/Denizli  de turizm 1970’li yıllarda burada oturan halkın evlerini pansiyona çevirmesi ile başlamıştır. Bu suyun önemi 1990’lı yıllarda fark edilmiştir. Ziyaretçilerin çoğalması ile son 15 yılda buraya lüks konaklama merkezleri açılmaya başlanmıştır. Karahayıt/Denizli  1992’de belediye olmasından sonra suların kullanımı kontrol altına alınmıştır. Her derde deva olan şifalı suları ile ülkemize Allah’ın bir lütfudur Karahayıt.

Karahayıt/Denizli/Türkiye Konaklama

Kırmızı sularıyla doğal şifa kaynağı Karahayıt’ı görmeye geldiyseniz ve konaklayacak bir yere ihtiyacınız varsa işte sizin için seçtiğimiz birkaç örnek;

Herakles Termal Otel: Havuzlu, temiz ve balkonda odaları, bahçesi kapalı, termal havuzu, restoranı ve leziz yöresel yemekleri ile çok talep gören konaklama merkezlerindendir.

Pam Termal Otel: Kapalı termal havuzu, açık yüzme havuzu, temiz oda ve banyoları, uzman personeli ve sundukları kalite standartlarının üzerindeki hizmetler, müşteri memnuniyetine verdikleri önemle her yıl yüzlerce ziyaretçi tarafından en çok talep gören oteller arasında yer almaktadır.

Karahayıt/Denizli, Karahayıt / Denizli / Türkiye

Özdemir Termal Otel: Termal havuzları, Türk hamamı, yüzme havuzu, yemyeşil bahçesi, temiz ve düzenli odaları, temiz banyoları ve uygun fiyatı ile talep gören konaklama merkezlerindendir.

Villa Lycus: Temiz ve düzenli odaları, leziz yöresel yemekler sunan restoranı ile her yıl birçok ziyaretçi ağırlamaktadır.